FacebookTwitterSocialYouTube

همه چیز از زندگی مورچه ها

مور یا مورچه حشره‌ای اجتماعی است همانند زنبور عسل از راستهٔ نازک بالان که در میانه‌های دورهٔ کرتاسه یعنی حدود ۱۱۰ تا ۱۳۰ میلیون سال پیش تکامل یافته است. امروزه بیش از ۱۲۰۰۰ گونه مورچه طبقه بندی شده‌اند و تخمین زده می‌شود این تعداد تا ۲۲۰۰۰ گونه نیز برسد. مورچه ها به راحتی از شاخکهای آرنج دارشان و ساختار گره مانندشان و کمر باریکشان قابل شناسایی هستند.

ادامه مطلب ...

تابلوی شام آخر و اسرار آن

شام آخر ( Il Cenacolo or L'Ultima Cena) یکی از دیوارنگاره‌های لئوناردو داوینچی ایتالیایی است.
این اثر هنری نشانگر صحنه هایی از شام آخر روزهای پایانی عمر مسیح است آنطور که انجیل به آن اشاره کرده است. این نقاشی بر پایه ی کتاب یوحنا، باب 13 آیه ی 21 است آنجا که مسیح می گوید که یکی از 12 حواری اش به وی خیانت خواهد کرد. این نقاشی یکی از مشهورترین و بازارش ترین نقاشی های جهان است، که بر خلاف بسیاری از نقاشی هایی از این دست قابل مالکیت شخصی نیست چرا که به آسانی نمی توان آنرا جابجا کرد.

ادامه مطلب ...

عنکبوت و عنکبوت شناسی

عنکبوتها بزرگترین گروه بند پایان را تشکیل می دهند همه آنها گوشتخوار هستند.
عنکبوت موجود جالبی است که در همه جا و همه انواع آب و هوا دیده می شود. این حشره را روی زمین، داخل آب و حتی زیر زمین هم می توان یافت. عنکبوت ها در اندازه های مختلف، از چند میلیمتر تا ۲۸ سانتی متر دیده می شوند.
عنکبوت‌ها یا به فارسی "کارتنک"ها جانوران بی مهرهٔ شکارگری‌اند که دارای بدنی دو بخشی ( سر و تن)، هشت پا و هشت چشم است.

ادامه مطلب ...

همه چیز در مورد قارچ ها

قارچ ها موجوداتی هتروتروف بوده، فاقد ریشه ، ساقه و برگ هستند و در یکی از پنج سلسله موجودات زنده قرار داده شده‌اند. این موجودات به علت فقدان کلروفیل (سبزینه) قادر به سنتز مواد آلی نیستند و در نتیجه ناگزیرند به صورت ساپروفیت بر روی مواد آلی مرده گیاهی و جانوری و یا به صورت انگل بر روی یاخته‌های زنده و یا داخل آنها زیست کنند.

ادامه مطلب ...

همه چیز در مورد عدد پی

عدد پی عدد گنگی است که در اکثر محاسبات ریاضی به نحوی حضور دارد و از مهمترین اعداد کاربردی در ریاضیات می‌باشد و آن را با نمایش می‌دهند. در هندسه اقلیدسی دو بعدی، این عدد را نسبت محیط دایره به قطر دایره و یا مساحت دایره ای به شعاع واحد تعریف می‌ کنند. در ریاضیات مدرن این عدد را در علم آنالیز و با استفاده از توابع مثلثاتی ، به صورت دقیق ریاضی تعریف می‌ کنند.به عنوان نمونه عدد پی را دو برابر کوچکترین مقدار مثبت x ،که به ازای آن cos(x)=0 میشود تعریف می‌کنند. عدد پی همچنین به «ثابت ارشمیدس» نیز معروف است.

ادامه مطلب ...

یوزپلنگ-چیتا سریعترین حیوان خشکی

یوزپلنگ یا یوز (نام علمی: Acinonyx jubatus) جانوری است مهره‌دار از رده پستانداران، راسته گوشتخواران، خانواده گربه‌سانان.
بدن این گربه سان بی‌همتا طی چندین میلیون سال تکامل طوری طراحی شده است که به این حیوان امکان حرکت با سرعتی برابر با ۱۱۰ کیلومتر در ساعت را می‌‌دهد. سرعت یوزپلنگ در عرض 3.5 ثانیه از 0 به 100 کیلومتر می رسد که از شتاب بسیاری از ماشین های مسابقه ای نیز بیشتر است. اندام باریک، پاهای لاغر و بلند، قفسه سینه‌ای کم پهنا ولی عمیق و جمجمه‌ای کوچک، ظریف و گرد، یوز را به سریع‌ترین جانور روی زمین تبدیل کرده است.

ادامه مطلب ...

نهنگ بزرگترین موجود زنده

نهنگ یا وال، پستانداری آبزی است از رده آب‌بازان. او دم بلندی دارد. پشت او پهن و گوشتالو است.او زندگیش را در اقیانوس ‌ها می‌ گذراند، اگر او را به ساحل بیاورند آن ‌قدر به او فشار می ‌آید که می‌ میرد.نوزاد او وقتی به دنیا بیاید بزرگ است.نهنگ هم مثل بقیه پستانداران شیر می‌ مکد. بدن او مو ندارد. هنگامی که او می‌خواهد نفس بکشد،از بالای سرش آب فواره می ‌زند. در قرآن آمده است که یک نهنگ یونس را بلعید اما بعد او را به بیرون انداخت.
در متون قدیمی ادبیات فارسی، نهنگ به معنای تمساح به کار رفته است. برای اشاره به این پستاندار آبزی تنومند، همان واژهٔ ماهی به کار می‌رفته است (مانند ماهی عنبر یا داستان «یونس و ماهی»).

ادامه مطلب ...

آیا سفر در زمان واقعیت دارد؟

مسائل مجهول در فیزیک : آیا سفر در زمان از نظر تئوری و عملی امکان پذیر است؟ اگر چنین است، چگونه می توان با پارادوکس هایی مانند پارادوکس پدربزرگ کنار آمد؟
سفر در زمان، به ایدهٔ حرکت بین لحظه‌های مختلف زمان گفته می‌شود که مشابه حرکت بین مکان‌های مختلف در فضا صورت می گیرد، و در آن امکان ارسال اشیا (و در بعضی حالت‌ها فقط اطلاعات) به زمان گذشته و آینده وجود دارد.
با این که از قرن نوزدهم، سفر در زمان همواره موضوع داستان‌های علمی-تخیلی بسیاری بوده است، و نیز سفر یک طرفه در فضا با استناد به پدیدهٔ پارادوکس زمانی مبتنی بر سرعت در تئوری نظریه نسبیت خاص (که در پارادوکس‌های دوقلو تشریح شده است) و نیز پارادوکس زمانی جاذبه ای در نسبیت عام، تقریباً امکان پذیر است، اما هنوز این که قوانین فیزیک امکان بازگشت به زمان گذشته را می دهند یا نه مجهول مانده است.

ادامه مطلب ...
12345678

طرز تهیه کیک کره ای با رویه شکلات

مواد لازم برای 4-6 نفر :
کره ------------------------ 100 گرم ( به دمای محیط رسیده )
آرد ------------------------- 220 گرم
شکر ----------------------- 200 گرم
شیر ----------------------- 125 میلی لیتر ( ¾ لیوان )
تخم مرغ ------------------- 3 عدد متوسط
بیکینگ پودر --------------- 1 قاشق چایخوری
وانیل ----------------------- ½ قاشق چایخوری
شکلات --------------------- 1 عدد متوسط ( حدود 5 – 8 گرم )


دنیای آشپزی
مواد لازم برای رویه شکلاتی :
شکلات ذوب شده -------- 120 گرم
شیر ----------------------- ¼ لیوان
روغن مایع ----------------- 1 قاشق غذا خوریطرز تهیه :
وانیل و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کنید و همراه با آرد 2 بار الک کنید .
در کاسه بزرگ و جاداری، تمام مواد را (به غیر از مواد رویه) بریزید .
با دور متوسط همزن برقی به مدت 10 دقیقه هم بزنید. بعد دور همزن را تا آخرین درجه بالا ببرید و 5 دقیقه دیگر مواد را بزنید تا مایه کاملا یکدستی حاصل شود.
کف قالب مورد نظر را که گنجایش آن به اندازه دو برابر مایه آماده باشد کمی چرب کنید، کاغذ نچسب بیندازید و مواد را داخل قالب بریزید .
فر را با درجه 180 درجه سانتیگراد (  375 درجه فارنهایت ) روشن کنید و قالب را در طبقه وسط فر قرار دهید و یک ساعت زمان پخت برای کیک در نظر بگیرید .
بعد قالب را از فر خارج کنید و صبر کنید تا کاملا خنک شود .
در این حین میتوانید رویه شکلاتی را آماده کنید .
شکلات ذوب شده به روش بَن ماری را با شیر و روغن مخلوط کنید و با چنگال خوب هم بزنید تا یکدست و کشدار شود .
بعد با پشت قاشق، مایه رویه را روی سطح کیکی که از قالب خارج کرده اید بمالید و در ظرف مناسب سرو کنید . نیازی هم نیست خیلی در صاف شدن رویه دقت کنید .
سپس میتوانید روی کیک را با مروارید های تزئینی خوراکی، یا قندهای شکوفه ای و ترافل های رنگی تزئین کنید.

نکته :
تهیه این کیک بیش از آنچه تصور کنید ساده است ! فقط توجه داشته باشید هنگام هم زدن مواد با همزن، خیلی جهت دستتان را تغییر ندهید تا موجب پف نکردن کیک در انتها نشود .
برای کسانی که تا به حال هیچ نوع کیکی درست نکرده اند، این کیک ساده میتواند شروع امیدوار کننده ای باشد!
به دلخواه میتوانید از نصف استکان شکلات چیپسی هم داخل مواد کیک استفاده کنید. شکلات چیپسی نوعی شکلات مخصوص است که در اندازه های کوچک ( تقریبا اندازه یک عدس متوسط ) در تمام فروشگاه های عرضه لوازم قنادی قابل دسترس است. خاصیت ویژه این نوع شکلات در دمای ذوب بسیار بالای آن است .
نیازی به گرم کردن فر قبل از استفاده نیست .
برای اینکه کره به دمای محیط برسد بهتر است 15 دقیقه قبل از استفاده، کره را از یخچال خارج کنید. قرار دادن کره روی بخار کتری ( استفاده از روش بَن ماری ) در این مورد توصیه نمیشود .  
میتوانید از قالبهای مختلف با طرح های متفاوت استفاده کنید . فقط توجه داشته باشید گنجایش قالبی که انتخاب میکنید حتما به اندازه دو برابر مایه کیک باشد که کیک فضای کافی برای پف کردن داشته باشد .
قالبی که من استفاده کردم از نوع قالب های کمربندی است در سایز 23 سانت و ارتفاع 7 سانت.

روش بَن ماری :  برای ذوب کردن بعضی جامدات مثل کره، روغن، شکلات و ..، بهتر است از روش بن ماری استفاده کنید . به این ترتیب که ماده مورد نظر را روی یک پیشدستی بگذارید و روی بخار آب ( مثلا بخار کتری) قرار دهید تا به حالت مایع درآید. دلیل استفاده از این روش این است که در بعض موارد مثلا هنگام ذوب کردن انواعی از شکلات ها و کره و ... حرارت مستقیم باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در بافت ماده مورد نظر میشود و احتمال فساد آن بالا میرود ولی حرارت غیر مستقیم فقط ماده مورد نظر را به حالت اولیه ( قبل از تبدیل شدن به ماده جامد در اثر افزودن برخی افزودنی ها ) تبدیل میکند.


گردآورنده : دنیایی از همه چیز | www.donyaha.comطرز تهیه کیک کره ای با رویه شکلات-دستور پخت کیک کره ای با رویه شکلات-روش درست کردن کیک کره ای با رویه شکلات-نحوه پختن کیک کره ای با رویه شکلات-آماده کردن کیک کره ای با رویه شکلات-غذا پختن کیک کره ای با رویه شکلات-آشپزی کردن

لطفا برای مشاهده لیست کامل غذاهای آشپزخانه اینجا کلیک کنید ....

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

ورود به سایت

Scroll to Top